Etiket Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

ETİKET SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Ürününüz için en iyi olan etiket tipini seçerken farklı etiket türlerinden anlıyor olmak çok önemlidir. Bir etiket türü seçerken dikkat edilmesi gereken ana hat, tasarımın sadeliğidir. Tasarımınız çok fazla ayrıntı içeriyorsa, bazı etiket türleri uygun olmayacaktır. Tekstilde kullanılan farklı etiket türleri ise şöyle:

DOKUMA ETİKETLER

Dokuma etiketler, etiketinizde bulunan kelimelere ve desenlere daha fazla ayrıntı eklenmesini sağlayan ince ve iyi kalite ipliğin kullanıldığı, genel olarak giysi ve aksesuarlarında kullanılan yaygın bir etiket türüdür. Çözgü ile atkı iplerinin belli bir düzen içerisinde, birbirlerinin altından ve üstünden geçirilmesiyle elde edilen ürünlerdir. Dokuma etiketler sık dokunmalı ve iyi kalite iplikten üretilmelidir. Maliyet değerlerinden dolayı çok popülerdirler. Başta tekstil olmak üzere birçok alanda ürün tanıtımı ve reklam amaçlı kullanılır. Damasko dokuma etiketler en yaygın dokuma etiket tipidir.

Ürününe kalite anlamında güvenen ve marka prestijine önem veren her firma için dokuma etiket vazgeçilmezdir. Üzerinde firma adı, model, beden ve yıkama talimatları bulunduran, ürün reklamını yapmak için tüm tekstil ürünlerinde kullanılan dokuma etiketler, marka tanıtımının yanı sıra ürün dekorasyonu içinde kullanılır. Müşteri tarafından görünen yüzünün olması nedeniyle uzmanlığını kanıtlamış bir firmayla çalışmak markanız açısından en doğru seçim olacaktır.

BASKI ETİKETLER

Baskı etiket, dar dokuma, tüm pamuklu polyester kumaş türleri ve saten üzerine marka, beden, logo, sembol, amblem gibi baskıları içerir. Kullanılan tekniğe göre istenilen netlik ve kalite sağlanabilir. Genel olarak tekstil ürünlerde ve aksesuar olarak ürün dekorasyonunda baskı etiket fazlaca kullanılmaktadır.

TRANSFER ETİKETLER

Transfer etiketler, malzeme ile cildiniz arasında minimum sürtünme miktarını yaratır, bu da onları spor giyim için en popüler etiket seçeneği yapmaktadır. Ayrıca bebek giyim ve performans giyim için de idealdirler. Beden, kumaş karışımı, yıkama talimatı, üretici ve ülkesi gibi bilgiler kumaş üzerine aktarılabilir. Genel olarak tekstil ürünlerinde aksesuar olarak ürün dekorasyonunda baskı etiket fazlaca kullanılmaktadır.

KARTON ETİKETLER

Etiket sektörünün en büyük Pazar payına sahip karton etiket, tekstil firmaları başta olmak üzere birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Alıcısının dikkatini çekmek, promosyon aracı olarak kullanılmanın yanı sıra müşteriye; beden, marka, fiyat, barkod, garanti şartları, firma bilgisi, renk bilgisi ve model numaraları gibi önemli bilgileri vermek amacıyla kullanılmaktadır. Karton etiketler doğrudan ürüne veya giysiye eklenmezler. Genel olarak, diğer etiketlerden daha büyük boyuttadırlar ve bu sayede daha ayrıntılı bilgiler içerebilirler. Müşteri, ürünü satın almada karar kılarken ilk inceleyeceği yer bu etikettir.

STİCKER ETİKET

Dijital sticker etiket, genellikle kuşe kâğıtlara yapılır. Normal kâğıtlardan bir nebze daha dayanıklı oldukları ve görsel tasarımı daha iyi yansıttıkları için tercih edilirler. Ancak yine de dış mekânlarda yıpranmaları kaçınılmazdır. Bunun için iç mekânlarda arkası yapışkanlı, dış mekânlarda da ön yüzeyi yapışkanlı sticker örnekleri kullanmanız daha akıllıca olur. Yani ne kadar küçük ve basit görünürse görünsün sticker etiket tasarımı dikkat ister.

DOKUMA ETİKETLER

Etiketiniz Solmaz: Kullandığımız kaliteli materyallerden dolayı, ürettiğimiz etiketler uzun süre giden dayanıklı ürünlerdir. Etiketin rengi solmaz ve uzun sürelerce ilk günkü görünümünü korur.

Dokulu Ürün: Bazen, ürünün nasıl görünümünde değişiklik isterken, renk ve yazı gibi elementlerin sabit kalınmasında karar kılarsınız. Dokuma ürünler size, orijinal tasarıma dokunmadan başka bir doku katmanı eklemeyi ve bu sayede eşsiz bir sonuç almanızı sağlar.

Profesyonel Görünüm: Etiketler profesyonel bir görünüm katmak için kolay ve uygun maliyetli bir yoldur. Etiket sayesinde, ürünleriniz üst seviye görünecek ve ona değer katacaktır.

X  Her Stile Uygun Olmayabilir: Örnek olarak, ipek malzeme üzerine dokuma etiket uygun olmayabiliyor.

BASKI ETİKET

Kıyafetlerin İçine Kolaylıkla Yerleştirilir: Yalnızca sahibi tarafından görülebilir ve önemli bilgiler içerdiğinden, müşterinin yararına giysi içinde kalmak üzere tasarlanmıştır.

Uygun Maliyet.

X  Daha Az Konforludur: Baskı etiketler çoğu zaman giysilerin iç kısmına sabitlendiğinden, dezavantajları nispeten küçük olmaları ve giyen kişiye rahatsızlık vermeleridir. Kullanıcıya daha fazla bilgi vermek istiyorsanız, karton etiket kullanmak daha uygun bir fikirdir.

TRANSFER ETİKET

Giysinin İçinde Hissedilmez: Giyim (özellikle spor giyim) için idealdir.

Minimum Sürtünme: Cilt ile malzeme arasında minimum sürtünme sağlanır, bu sebeple kullanımı konforludur.

X  Zamanla Renkler Solabilir: Cilt ile temasından dolayı, renkler zamanla solabilir ve fazla kullanımdan ötürü çıkabilmektedir.

KARTON ETİKETLER

Daha Fazla Detay Barındırabilirler: Diğer etiketlerden daha büyük boyutlarda olmasından dolayı, ürün hakkında daha fazla bilgi ve detay barındırabilirler.

Ekstra Bilgi Verir: Ürününüzün üzerindeki diğer etiketlere bilgi sığdırmakta sıkındı yaşadığınızda, karton etiket yoluyla gerekli bilgilerin müşteriye sağlamak en uygun yöntemdir.

X  Ürüne Direkt Olarak Yerleşik Değildir: Bu sebeple, genellikle satın alma işleminden hemen sonra atılır.

X  Kullanım Süresi Kısıtlıdır.

STICKER ETİKETLER

Görsel Tasarımı İyi Yansıtır.

X  Kolay Yıpranır.

Üst düzey moda markaları genel olarak dokuma etiket kullanırlar. Çünkü diğer giyim etiketleri biçimlerinden daha profesyonel, çekici ve daha özeldirler. Ancak, sadece giysilerde değil, aynı zamanda geniş bir ürün yelpazesinde kullanılırlar. Amaçları, bireyselliğinizi ifade etmenin benzersiz bir yolunu oluşturmaktır.  Bu yüzden etiketlerinizi kullanmanın birçok yolu vardır.

Giyim Ürünleri: Tekstilin olmazsa olmazıdır etiketler. Dokuma, baskı, karton, termal ve piggy back gibi birçok etiket ile ürününüze değer katabilir, ön plana çıkartabilirsiniz.

Albüm Kapakları: Kapak üzerinde başka bir doku tabakası yaratır ve eşsiz bir kapak ortaya çıkarıp ürününüzü diğerlerinden ayıracak bir tasarım elde edersiniz.

Kâğıt Torbalar: Ekstra değer katmak ve markanız için daha göz alıcı bir ürün yaratmak için kâğıt torbalara kolaylıkla takılabilir; etiket kullanarak çantalarınızı kolayca tanımlayabilirsiniz.

Çıkartmalar(Sticker): Etiketler kendinden yapışkanlı olarak kolayca tasarlanabilir ve etiketlerin promosyon ürünleri olarak tamamen değiştirilmesine olanak tanır.

Çanta ve Sırt çantaları: Düz renk ve ortak tasarımlı çantalar, kalabalık ortamlarda sıklıkla kaybolur. Stilinizi ifade etmek ve ayırt edici olabilmek için çantalara dokuma etiketler dikebilirsiniz.

Mobilya: Popüler mobilya markaları arasında, mobilyaların kenarlarına dokuma etiketler ekleyerek, ürünlerinizi benzersiz ve kolay tanımlanabilir hale getirebilirsiniz.

Paketler ve Hediyeler: Logo oluşturabilir ve hediyeleri daha dikkat çekici kılmak için farklı dokular elde edebilirsiniz.

Ayakkabılar: Hedeflediğiniz görünüme bağlı olarak, ayakkabıların içine ya da dış kenarına etiket dikilebilmektedir. Ayakkabınıza etiket eklemek, görünüşü daha dikkat çekici hale getirir.

Çoraplar: Farklı renklerde ve büyüklüklerde olmak üzere, müşterilerin ilgisini çekebilmek adına normal ya da ahtapot çorap kartları üretebilirsiniz. Hem görünüşlerinden, hem de kullanışlı olmalarından dolayı ürününüz ön planda olur.

Bu katlama türleri, hem dokuma hem de baskı etiketlerde yaygın katlama türleridir.

Düz Etiket: Bu etiketler ürünlerinize düz bir şekilde yerleştirilir ve keskin bir kenar oluşturur. Giysilerin yaka içerisine yerleştirilirler ve yaygın olarak beden ya da marka etiketi olarak kullanılırlar.

Kenar Katlama: Bunlarda düz etiketler gibidir, ancak her iki kenara eklenmiş 7 mm’lik ek dikiş payı içerirler. Temiz bir bitişi olur ve etiketin daha fazla açıklama içermesini sağlar.

Ortadan Katlama: Etiketin alt ve üstü ayarlanır, merkeze doğru katlanır. Bu, etiketinize yıkama talimatları, semboller, menşei ve ürün içeriği gibi ek bilgileri eklemek için yer açar.

Alt Üst Katlama: Bunlar ortadan katlama gibidir, ancak dikiş payı içe doğru katlanır. Genellikle kol ucuna ya da tişörtlerin alt kenarlarına yerleştirilir. Hazır giyim ürünlerine en kolay dikilen ürün olduklarından oldukça popülerdir. Her iki taraftan görülebilecek şekilde ister aynı, ister farklı logolar koyabilirsiniz. Logonuzu tanıtmak ve insanların dikkatini çekmek adına çok kullanışlıdır.

Kelebek Katlama: Etiketin bitiş kısımları 90 derecelik bir açı ile çevrilip yapılır. Kullanım olarak diğerleri kadar yaygın değildir; fakat ürününüzü etiketinden asmanızı kolaylaştırması açısından idealdir. Ancak ürününüzün hafif olması gerekir, aksi takdirde etiketin yırtılmasına neden olabilir.

KONUM

Ne tür bir etiket oluşturacağınızı öğrendikten sonra, etiketin ürününüzün neresine yerleştirileceğine karar vermeniz gerekecektir. Konum çok önemlidir, çünkü etikete ne kadar dikkat edileceğini belirler.

Eğer etiketiniz sadece yıkama talimatlarını içeriyorsa, etiketinizi ürünün içine eklemek isteyeceksinizdir. Fakat etiketiniz bir marka etiketi olacaksa; örneğin kişisel bir logo içeriyorsa, bunu insanların kolayca görebileceği ve göze çarpan bir yere yerleştirilmesi uygun olur.

İÇERİK

Etikete fazla ayrıntı koymamak çok önemlidir, aksi takdirde karmaşık hale gelecektir. Etikette bulunan içerikler genel olarak; beden boyutu, yıl, yıkama talimatı, semboller, ürün malzemesi, kaynağı ve sloganlardır.

Bu unsurların tümünü tek bir etikete eklemeniz mümkün değildir. Bu nedenle, belli öğelere odaklanmak gerekir. Bu, etiketinizin anlaşılmasını kolaylaştıracaktır ve müşterinin aklı karışmayacaktır. Benzer şekilde etiketlerin boyutuna bağlı olarak, hem marka adınızı hem de logonuzu tek etikette barındıramayabilirsiniz. Hangisini ön plana çıkarmak istediğinize bağlı olarak etiketin tasarımı oluşturulur ve sonucunda yüksek kaliteli bir etikete sahip olursunuz.

TEKNOLOJİ

Teknolojik gelişmeler sektörün önemli parametrelerinden biridir. Günümüzün en önemli tekstil teknolojilerinden biri de RFID (Radyo Frekanslı Tanıma) teknolojisidir. Bunun bilincinde olan ve buna yatırım yapan markaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu rekabetin içinde ayakta kalabilmek için, etiket teknolojilerinden faydalanmak artık bir gereklilik halini almıştır. Şoteks Etiket olarak markanızı bu teknolojilerle buluşturuyor, etiketlerinizi en yeni çözümlerle harmanlıyoruz.

Free Events Calendar Plugin