Etiketin Markalaşmadaki Önemi

ETİKETİN MARKALAŞMADAKİ ÖNEMİ

İnsanlar, mevcut tüketim çağında sıklıkla alışveriş yapıyor ve yeniliklere oldukça açıklar. Fakat piyasada çok fazla çeşitlilik ve marka var. Bu durum, markaları nasıl ön plana çıkılabileceğinin yolunu aramaya itmiştir. Bu yollardan biri de etiket kullanımıdır. Peki, bu etiket kullanımı nasıl başladı? Neden var? Önemi nedir? Markaya olan katkısı nedir? Yazımızda bu konuları ele alacağız.

Etiketler tüketim markalarından önce, başka bir kaynağın ürünüydü; sendikaların gücünü göstermelerinin bir yoluydu.

20. yüzyılın başlarında, sendikalara bağlı çeşitli grupları tarafından etiketler, kıyafetlerin içinde ve dışında kullanılmıştır. Aslında, bu tür etiketlerin ilk örneği 1874’teki puro üreticilerinden gelmektedir. Üreticiler bunu, başka yerlerde yapılan ürünlere kıyasla daha yüksek ürün kalitesini vurgulamanın bir yolu olarak kullanmaktaydılar.

Ancak bu taktiğin en meşhur kullanımı, giyim üreticilerinden; özellikle de birliklerinin markalaşma stratejisi olarak kullanan Uluslararası Bayanlar Konfeksiyon İşçileri Sendikası’ndan geldi. Sendika üyelerinin “Sendika Etiketine Bak” sloganını barındıran reklamları, ön plana çıkarma stratejilerinin örneklerinden biridir.

Tüketim tarafında ise; özellikle tekstil tarafında, insanlar aldıkları kıyafetleri uzun süreler boyunca ellerinde bulundururlar ve her giydiklerinde kıyafetin etiketinin görülme imkânı mevcuttur. Bu konu genel olarak gözden kaçırılan; aslında sadık bir müşteri tabanı oluşturabilmeyi sağlayan güçlü bir detaydır.

Etiketlerin hepsi eşsiz bir kimlik ifade etmek ve mevcut marka kalabalığının içinde bir ürün sergilemekle ilgilidir. Marka etiketleri, marka kimliklerini ifade etmek isteyen şirketler için mükemmeldir. Markanızın kimliği, ürünlerinizi tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeydir. Kimsiniz? Ne yaparsınız? İş ahlakınız nedir? Hedef kitleniz kimdir? Bu gibi soruların cevapları, marka logonuz ve sloganınız ifade eder.

Marka kimliğiniz, tüketiciyi, ürününüzün tüketicinin istediği ürün olduğu konusunda ikna edecek olan şeydir. Bu noktada, bunu görsel olarak ifade etmenin en iyi yolu etiketlerdir. Marka etiketi olmayan ürünler, görünüm olarak amatör olma eğilimindedir. Buna çözüm olarak markalar etiket kullanma eğiliminde olacaktır. Fakat bu noktada ürününüzü mevcut kalabalıktan ayrı tutacak özel etiketlere ihtiyacınız olacaktır.

Marka etiketlerinin kullanıldığı yerlere bir göz atarsak eğer:

Giyim: Bu tür etiketlerin takılması giysiler için önemlidir. Çünkü insanlar beden ve bakım talimatlarını bilmelidirler. Ancak giyim etiketleri sıkıcı olmamalıdır. İnsanların kıyafetlerinizi giymesi teşvik edebilmek için markanızın kimliğini kullanarak ilginç etiketler kullanmak önemlidir.

Yiyecek ve İçecek Etiketleri: Günümüzde yiyecek ve içecek konusunda karşımıza pek çok seçenek çıkıyor. Ambalaj için güzel bir etiket, raflarda ürünü ön plana çıkaracaktır.

Ambalajlama: Etiketler her türlü ambalaj için kullanılabilir. Plastik kaplar, şişeler, kutular, paketler, vb. seçenekler sınırsızdır. Kimse sıkıcı bir etiketi olan ürünü tercih etmez. Markanızın kolayca tanımlanabildiğinden emin olduğunuz ve estetik olarak hoş duran etiketler kullanılmalıdır.

Diğer sektörlerde olduğu gibi, tekstil sektöründe de güven kazanabilmek önemli bir konudur. Bu güveni kazanabilmek ve bu güvenin devamlılığını getirebilmek adına ürünün tüketiciye çok iyi tanıtılması gerekmektedir. Hazır giyim sektöründe etiketlerin kullanılma amacı, genel olarak tüketiciyi ürünün hammadde içeriği ve bakım talimatları konusunda bilgilendirmektir. Tüketiciye ulaşan bu etiket içeriklerinin hazır giyim ürününe ne derece uygun, anlaşılır, etik ve eksiksiz olduğu o üretici firmanın markalaşma sürecinde neresinde olduğunu gösterir.

Yıllar boyunca elbiseler, gömlekler, pantolonlar ve benzer kumaş türleri için sadece birkaç temel malzeme kullanılmıştır. Ancak sanayi, kullanım için daha fazla sentetik malzeme (naylon, suni ipek, polyester vs.) ortaya çıkarınca, mevcut giysi çeşitliliğinde ve bakımında bir netlik sağlanamadı. Farklı kumaş türlerinden karışım kıyafetlerin üretilmesi, sorunu daha problemli bir hale getirdi. Bu noktada standartlaştırmanın gerekliliği devreye girdi. Dünya genelinde, 30’lu yılların sonlarına doğru giyim ürünlerinin nasıl tasarlandığının ve hangi tür yünlerin kullanıldığının belirtilmesi ile başlayan düzenlemeler, 60’larda üreticilerin ağırlığa dayalı olarak tek bir üründe ne tür malzemelerin dahil edildiğinin listelemelerini gerektiren kararlarla devam etti. Tabi malzemelerin çeşitliliği, ürünlerin temizlenmesi konusunda farkı yöntemler gereksinimi doğurmaktadır. Bu noktada 70’lerde başlayan yıkama talimatları standartları, 90’larda talimatlara eklenen küçük simgelerle bugünkü halini almışlardır. Ülkemizde 4822 sayılı ve 6.3.2003 kabul tarihli Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’nun 26. maddesine göre; “Tüketiciye sunulan mal ve hizmetler; ilgili bakanlıklar tarafından Resmi Gazetede yayımlanarak mecburi uygulamaya konulan standartlar dâhil olmak üzere uyulması zorunlu olan teknik düzenlemeye uygun olmalıdır.” Ülkemizde hazır giyim bakım talimatı etiketlerinin kullanımı TSE (Türk Standartları Enstitüsü) tarafından oluşturulan ve 2 Mayıs 1996 gün ve 22624 sayılı resmi gazetede yayınlanan TS 10059 EN 23758 “Tekstil-Sembollerle Bakım Kılavuzu Kodunun Tayini” standardı ile belirlenmiştir. Bu standart; tekstil mamullerinin en uygun şekilde bakımının yapılması için üzerlerine kalıcı şekilde konulan grafik sembollerle işaretlenmesi yolu ile kullanılan, bir grafik semboller sistemini oluşturur.

Şoteks Etiket ekibi, tasarladığınız giyim etiketlerini üretmekten mutluluk duymaktadır. Şirket içi tasarım departmanımızın desteği ile markanız için doğru olan etiketi bir araya getirmenize de yardımcı olmaktayız. Sektörde 20 yılı aşkın olan tecrübemizle, markanıza ve markalaşma sürecinize kalite katmaya devam edeceğiz.

Free Events Calendar Plugin