RFid Nedir?

RFID Nedir?

İngilizce Radio Frequency Identification tanımının baş harflerinden oluşan, hareketli veya sabit varlıkların kablosuz bir şekilde tanımlanması ve takip edilmesini sağlayan “Radyo Frekanslı Tanıma” teknolojisidir.
Gelişen teknolojiye paralel olarak, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde RFID teknolojisi kullanmak artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Artan talepler doğrultusunda, iş bütünlüğünün içerisindeki karmaşıklık karşısında bilgi toplanmasında, ürün kontrolleri, sayım ve düzenlemelerde RFID teknolojisi en çok tercih edilen sistem konumundadır. İş yaşamını kolaylaştırmak, maliyetleri azalmak, iş akışını hızlandırmak, verimliliği ve karlılığı arttırmak gibi birçok noktada fayda sağlamaktadır.

RFID Uygulama Alanları

İzleme ve Tanımlama:

 • Büyük varlıklar; demiryolu araçları, nakliye konteynerleri vb.
 • Hayvan takibi
 • Tedarik zincir yönetimi
 • Envanter kontrolü
 • Perakende ödeme
 • Geri dönüşüm

Ödeme ve Depolama:

 • Elektronik geçiş sistemleri
 • Temassız kredi kartları
 • Saklanmış değerli sistemler
 • Otobüs ve metro geçişleri
 • Konser biletleri

Giriş Kontrolü:

 • Bina erişim kartları
 • Ski-lift kartları
 • Konser biletleri
 • Araç kontak sistemleri

Sahteciliğe Karşı:

 • Kağıt paralar
 • Kumarhane jetonları
 • Lüks mallar
 • Reçeteli ilaçlar

 

RFID Sistem Bileşenleri Nelerdir?

RFID sistemi temel olarak 2 bileşenden oluşmaktadır. Bunlar;

 1. RFID Tag (RFID Etiketi)
 2. RFID Reader/Writer (RFID Okuyucu/Yazıcı)

Ayrıca, destek bileşenler olarak anten, veri tabanı, güç kaynağı, kablolar ve geliştirme kitleri de sistemde yer almaktadır.

 1. RFID Etiketi

RFID etiketler, bir RFID sisteminde tanımlanacak tüm nesnelerin üzerine veya içine doğrudan yerleştirilebilir. Bu sayede, ürün kapsama alanına girdiğinde tanınması sağlanır, etikete kaydedilmiş bilgiler kolaylıkla elde edilir. Genel olarak özellikleri;

 • RFID etiketi görüş mesafesine ihtiyaç duymaz
 • RFID etiketleri yeniden yazılabilir ve yeniden kullanılabilir
 • RFID etiketleri darbeye ve çevresel faktörlere karşı dayanıklı olabilir
 • RFID etiket verileri şifrelenebilir ve ayrıca ekstra güvenlik için kilitlenebilir
 • RFID etiketleri diğer etiket ve etiket türlerinden daha fazla veri tutabilir
 • Saniyeler içinde yüzlerce etiket okunabilir
 • RFID etiketlerinde talimatlar, barkodlar veya şirket adları gibi basılı bilgiler bulunabilir.

Bir RFID etiketi, en basit haliyle iki parçadan oluşur. Sinyalleri göndermek ve almak için bir anten ve bilgilerin depolanması için entegre edilmiş bir RFID çipi bulunur. Bazı etiket türlerinde, güç kaynağı da bulunabilmektedir. Tanınmasını istediğimiz varlık ve RFID okuyucusunun arasındaki iletişim, etiket ve RFID okuyucusunun içinde bulunan anten aracılığıyla, çip içerisine yerleştirilmiş verilerin Radyo Frekansı(RF) sinyalleri ile sağlanır. Her etiketin çipi içerisinde, kendisine ait benzersiz bir ID numarası bulunur. Radyo sinyalleri vasıtasıyla, etiket temassız olarak RFID okuyucusu tarafından algılanır ve o varlığa ait ID numarası okunur ve işlem gerçekleştirilir.

RFID Etiket Türleri

RFID etiketleri talebe göre değişik şekillerde tasarlanabilir. Standart bir RFID etiketi, kağıt etiket şeklindedir. İhtiyaca göre plastik etiketler gibi farklı tasarımlarda, farklı büyüklüklerde ve şekillerde üretici firma tarafından üretilebilir. RFID etiketler kendi içlerinde, enerjiyi alma metotlarına göre üçe ayrılırlar;

 • Pasif Etiketler
 • Aktif Etiketler
 • Yarı Pasif Etiketler
Pasif RFID Etiketler:

Kendilerine ait güç kaynakları yoktur. RFID okuyucu ile etiket arasında gerçekleşecek olan iletişim ve işlemler için gerekli enerjiyi, radyo dalgalarını kullanarak RFID okuyucudan alırlar. Etiketlere erişim, çevresel koşullara göre değişiklik gösterebilir. Maliyeti diğerlerinden daha ucuzdur.  Bu sebeple, sektörde yer alan firmalar daha ucuz maliyetinden dolayı yaygın olan pasif etiketleri tercih etmektedir.

Aktif RFID Etiketler:

İletişim ve işlemleri sağlayabilmek için bir verici ve güç kaynağı bulundururlar. Enerji kaynağı, çipin devrelerini aktif eder ve okuyucuya radyo sinyalleri gönderir. İletişimi anten sağlar. Genel olarak performans sorunları olmaz. Mesafeler yayın frekansına göre değişebilir. Maliyeti en pahalı olan etiket türüdür.

Yarı Pasif Etiketler:

Aktif RFID etiketlerinde olduğu gibi, yarı pasif etiketlerde de dahili bir güç kaynağı mevcuttur. Fakat iletişimi başlatabilmek için RFID okuyucusundan uyarı alması gerekir; bu sebepten ötürü yarı pasif etiket denmektedir. Dahili güç kaynağı olmasından dolayı, pasif etiketlerden daha uzun bir okuma menzili sağlarlar. Maliyetleri pasif etiketten pahalı, aktif etiketlerden ucuzdur.

Etiket Türü Pasif Aktif Yarı Pasif
Güç Kaynağı RF üzerinden Pil Pil
İletişim Yanıtlama Başlatma ve Yanıtlama Yanıtlama
Maks. Menzil 10 M >100 M >100 M
Maliyet Ucuz Pahalı Ortalama
Kullanım Alanı Örneği Proximity Kartları Değerli Mülk Takibi Palet Takibi

 

RFID Etiket Frekans Türleri

RFID etiketleri elektromanyetik dalgalar kullanarak iletişim kurarlar ve 125 kHz ile 960 MHz arasında çalışırlar. RFID etiketlerinin okunma mesafesi ve sıklığı, okuyucunun gücü ile değişkenlik gösterebilmektedir. Toplam 5  frekans aralığı vardır;

 • Düşük frekans (Low Frequency)
 • Yüksek frekans (High Frequency)
 • UHF (Ultra-High Frequency)
 • Mikrodalga (Microwave)
 • UWB (Ultra-Wideband)

Frekans aralığı 2.45 ila 5.8 GHz olan mikrodalga ve 3,1 ila 10,6 GHz olan UWB, uygulama alanı olarak pek yaygın olmadığı için 3 ana frekans olan Düşük, Yüksek ve UHF üzerinde duracağız.

Frekans Aralığı Düşük Frekans Yüksek Frekans UHF
Frekans 125-134 kHz 13.56 MHz 433 MHz & 856-960 MHz
Kullanım Alanı Örneği Hayvancılık Temassız kartlar Bütün uygulamalar
Menzil 10 cm 30 cm >100 m

 

Düşük Frekans (LF):

Düşük frekanslı (LF) RFID etiketleri genel olarak 120-140 kHz aralığında çalışır. Genellikle pasif olarak indüksiyon yoluyla güçlendirilir. 10-20 cm gibi çok kısa okuma menzilleri vardır. Düşük frekanslı etiketler engebeli ve kirli ortamlarda kullanılabilir; metal ve sıvı ile temas halinde çalışabilir. Bu sayede hayvancılıkta, evcil hayvan takibinde ya da çamaşırhane işlerinde kullanılabilir. Düşük frekanslı etiketlerin dezavantajı ise, düşük bir veri okuma oranına sahip olmalarıdır. Düşük frekanslı etiketler genellikle araç bağlama ve erişim kontrol sistemlerinde kullanılır. Kısa menzili, güvenliği sağlamak için bir avantajdır.

Yüksek Frekans (HF):

Yüksek frekanslı (HF) RFID etiketleri 13.56 MHz frekansında çalışır. Yüksek frekanslı etiketler genellikle folyo işlemelerde veya kredi kartı form faktörlerinde yerleşiktir. Bu özelliği, binaların erişim kontrollerinde, temassız kredi kartlarında ve kimlik kartlarında oldukça kullanışlıdır. Yüksek frekans etiketleri birçok varlık izleme uygulamasında kullanılmaktadır. Kütüphanelerde, kitapçılarda ve havalimanlarında bagaj etiketlerinde kullanılan bir etiket türüdür. Yüksek frekans etiketleri, düşük frekans etiketlerinden daha yüksek bir veri okuma hızı sunar ancak düşük frekans etiketlerinin sahip olduğu kadar ortam(metal ve suya temas durumları gibi) dayanıklılığına sahip değildirler. Yine de bu tip ortamlarda UHF etiketlerden daha iyi bir performans sunar. Yüksek frekans etiketlerinin dezavantajı, RFID okuyucusuyla düzenlenmiş bir frekans aralığında çalışma zorunluluklarıdır. Tıbbi cihazlar gibi hassas elektronik cihazların bulunduğu ortamlarda problemler yaşanabilmektedir. Bu sebeple hastaneler yüksek frekans etiketlerin kullanımı için elverişsiz ortamlardır.

UHF:

UHF etiketler 868-928 MHz frekans aralığında çalışır. Avrupa’da etiketler 868-870 MHz aralığında kullanılırken, ABD ve Kanada’da 902-928 MHz frekans aralığında kullanılır. Ürün izleme ve tedarik zinciri yönetimi için en yaygın kullanılan etiket türü UHF etiketleridir. Büyük ölçüde yaygındır, çünkü daha yüksek menzilli bir okuma aralığı sunarken, aynı zamanda maliyeti daha ucuzdur. En büyük dezavantajı, sıvı ve metallerden dolayı frekansta yaşanan parazit durumudur. Hayvan takibi, konteyner takibi, erişim kontrol sistemleri gibi birçok uygulamada kullanılması bu sebeple mümkün değildir. Metallerden dolayı oluşan parazitlenmeyi engelleyen kaplamalı UHF etiketleri geliştirilmiş olsa da, maliyetleri oldukça yüksektir.

RFID Etiket Çip Türleri

RFID etiketleri içinde bulunan çipler hafıza yapısına göre ikiye ayrılır;

 • Read-Only
 • Read-Write
Read-Only:

Bu çiplerin hafızası fabrikada programlanır ve üretimden sonra değiştirilemez. Verileri statiktir ve çok kısıtlı miktarda depolanabilir. 96 bit veri depolanır. Maliyetleri ucuzdur.

Read-Write:

Hem okunur hem yazılabilir hafızaya sahiptir. Verileri dinamiktir. Büyük miktarlarda depolanabilir. 32 KB’tan 128 KB’a kadar depolanabilir. Maliyetleri pahalıdır.

 1. RFID Okuyucu/Yazıcı

Bir RFID okuyucu, RFID sisteminin beynidir ve herhangi bir sistemin çalışması için gereklidir. RFID okuyucu, RFID etiketleriyle iletişim kurmak için radyo dalgaları ileten ve alan aygıtlardır. RFID okuyucuları çeşitli sınıflara ayrılır;

 • Sabit RFID okuyucuları
 • El tipi RFID okuyucuları
 • Entegre RFID okuyucular
Sabit RFID Okuyucuları:

Sabit RFID okuyucuları, etiketleri şifreleyip okurken belli bir konumda sabittir. Genellikle iki, dört veya sekiz antene kadar destekleyebilecek kadar bağlantı noktasına sahiplerdir. 32 antene kadar destekleyecek şekilde yapılandırılabilirler. Çoklu ve farklı tipte antenler ekleme seçeneği bulunduğundan anten konfigürasyonu ve kapsama açısından esnekliğe ihtiyaç duyulan ortamlar için çok uygundur. Çoğu sabit okuyucu, veri gönderip almak için bir Ethernet kablosu gerektirse de, Wi-Fi RFID okuyucuları güvenli kablosuz ağlar üzerinden iletişim kurar.

El Tipi RFID Okuyucuları:

Cihaz içine entegre edilmiş okuyucu ve anten ile tipik olarak mobil bilgi işlem cihazlarıdır. Genellikle barkod tarayıcı, Bluetooth ve Wi-Fi içerirler. Hareketliliğe ihtiyaç olan durumlar için uygun cihazlardır.

Entegre RFID Okuyucuları:

Yerleşik bir antene sahip okuyuculardır ve bir ek anteni daha destekleyebilecek ek girişe sahiplerdir. Entegre RFID okuyucuları, düşük maliyetli çözümler için idealdir.

Free Events Calendar Plugin