RFID Sistemleri ve Barkod Sistemlerinin Avantajları ve Dezavantajlarının Karşılaştırılması

Birçok işletme, tedarik zinciri takip ve yönetimi için barkod teknolojilerini kullanmaktadır. Perakende satışlarda, barkod kullanımı hızlı bir iş imkânı sağlamaktadır.

Barkodlar, kimlik bilgilerini temsil eden bir dizi paralel siyah çubuktan oluşur. Bilgiler, barkoddaki çubukların genişlikleri ve her bir çubuğun arasındaki boşlukların mesafelere göre kodlanır ve okunur. Barkodlar optik bir okuyucu veya tarayıcı kullanımı gerektirmektedir. Tarayıcı, bir dizi sayıyı temsil eden barkodun siyah çubuklarını okur. Tarayıcı tarafından okunan bilgi bilgisayara iletilir.

RFID ve Barkod teknolojileri bazı noktalarda benzer noktalara sahiplerdir:

  • Envanter kontrolü ve takibini gerçekleştirmek istediğinizde,
  • Veri toplamak istediğinizde,

Bu teknolojiler kullanılmaktadır ve verilerin yüklü olduğu etiketlerden, sabitlenmiş ya da elde taşınabilir tarayıcılar yardımıyla veriler elde edilir. Barkod ve RFID teknolojileri, envanter takibinde en popüler iki uygulamadır.

Bir barkodun taranabilmesi için, düzgünce yönlendirilmeli ve görüş alanında olmalıdır. Bu noktada barkod teknolojilerinin dezavantajları ortaya çıkmaktadır. Örneğin, net bir görüş açısı olmadan barkod okunamayabilir. Bunun gibi birçok problemlere çözüm getirebilmenin sonucunda, Şoteks Etiket’in de ilk ve tek yerli firma olarak yatırım yaptığı RFID teknolojisi bir ihtiyaç olmuştur. Barkod teknolojisi ve RFID teknolojisi arasındaki farklara göz atacak olursak:

 

Barkod RFID
Sadece veri okunur. Veri hem okunabilir, hem yazılabilir.
Görüş alanında olması gerekir. Görüş alanında bulunmasına gerek olmaz.
 

Santimetre ölçülerindeki kısa mesafede okunabilir.

Pasif UHF RFID:

·       Sabit okuyucularla 12 metreye kadar,

·       El terminaliyle 6 metreye kadar okunabilir.

 

Aktif RFID:

·       30 metre ve üzeri mesafede okunabilir.

Her defasında 1 tane okuyabilir. Eş zamanlı olarak 10, 100 ya da 1000 tane okuyabilir.
Lazerle çalışır. Radyo frekansı ile çalışır.
İş gücüne dayalıdır, insana ihtiyaç duyar. Otomatiktir, veriyi toplamak için insana ihtiyaç duymaz.
Etiket başına maliyeti düşüktür. Barkot etiketlerden pahalıdır.
Veri kapasitesi düşüktür. Yüksek hafızası sayesinde her türlü bilgi saklanabilir.
Taklit edilebilir. Taklit edilemez, kullanımı güvenilirdir.
Kirli, hasarlı, yıpranmış barkodlar okutulamaz. Metal ve sıvılara karşı hassastır. Başka radyo frekansları parazite sebep olabilir.
Sadece bir kez yazılabilir. Veriler defalarda yazılıp okunabilir.

 

Hız: RFID, hız konusunda barkod teknolojilerine karşı büyük bir üstünlük sağlamaktadır. Bunu, daha önce yapılmış küçük bir envanter sayım testi üzerinden örnekleyebiliriz. 48 ilaç kutusu bulunan bir envanterin sayımında; kalem-kağıt ile 2 dakika 16 saniyede 12 kutu; barkod okuyucu ile 37.9 saniyede 12 kutu okuyabiliyorken; RFID yöntemi ile 4.3 saniyede 48 kutuluk bütün envanteri okuyabiliyorsunuz.Benzerlikler ve farklar karşılaştırıldığı zaman, RFID teknolojisinin günümüz piyasası için en uygun seçim olduğu kolaylıkla görülebilmektedir. RFID’nin öneminin öne çıktığı özellikleri 3 ana başlıkta toparlarsak;

Fonksiyon: RFID, olumsuz koşullarda dahi hatasız veri okuyabilir. Lazer tabanlı görüş hattı yerine, yakın alan teknolojisi kullanmasından dolayı, çok sayıda etiketli envantere sahip bir kutuyu yada paleti, ambalajsız olarak doğru bir şekilde tarayabilir. Aynı şekilde, her temas noktasına barkod için lazer tarayıcı eklemektense, depo ve tesislerin stratejik yerlerine yerleştirilmiş sabit RFID antenleri ve tarayıcıları ile envanter hareketlerinin kayıtlarını pasif ve otomatik olarak yapabilirsiniz.

Doğruluk: RFID, gerçek hayat koşullarında barkodlardan daha güvenilir sonuçlar verir. Yoğunluk yaşanan depo ve nakliye merkezlerinde, birebir ve görüş alanı gerektiren barkod taramaları, çok nadir durumlarda RFID kullanımı kadar uygunluğa sahip olabilir. RFID ise her zaman en hızlı ve uygun çözümü sunar.

Karşılaştırmalar yapıldığında, RFID teknolojisi, barkod teknolojisi karşısında birçok kolaylık sağladığı görülmektedir. Üretim ve perakende sektöründe elektronik gözetim ve güvenlik, yük takibi, endüstriyel otomasyon gibi iş yükü, maddi ve zamana yönelik kolaylıklar sağladığı gibi, tüketiciye de yönelik kolaylıklar getirmesiyle de RFID ön plana çıkmaktadır. Bir markete gittiğinizde aldığınız ürünler, ödeme yapılmadan önce kasadan geçirilir. Bu sistem barkod teknolojisi ile çalışmaktadır. RFID teknolojisini gelişmesiyle birlikte, bunun bir sonraki adımı kasasız ve kasiyersiz market sistemleridir. Bu sayede, artık müşteriler alışverişini yaptıklarında ürünleri sepetten çıkartmalarına bile gerek kalmayacaktır.

Free Events Calendar Plugin