RFID Etiket Üretimi Hakkında En Çok Sorulan 10 Soru

RFID Etiket Üretimi Hakkında En Çok Sorulan 10 Soru

 

#1 Bir RFID yazıcısı bir günde kaç adet etiket basabilir?
RFID yazıcıları; endüstriyel, masaüstü ve mobil olmak üzere 3’e ayrılır. Sağlamlık, hareketlilik, boyut ve bant genişliğine göre sınıflandırılması yapılır. Endüstriyel yazıcılar çevresel koşullara karşı dayanıklıdır ve günde 10.000 adede yakın RFID etiket basabilir. Masaüstü yazıcıları daha düşük hacimlidir ve günlük 500 ve üzeri sayıda etiket basabilirler ve çevresel unsurların pek bulunmadığı, ofis gibi ortamlarda kullanılmaktadırlar. Mobil yazıcılar ise; isimlerinden anlaşıldığı üzere küçük, hafif cihazlardır ve depo ya da büyük çalışma ortamlarında kolaylıkla taşınabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Boyutlarının küçük olmalarından dolayı basım kapasiteleri diğerlerinden daha azdır; günlük 200 ve üzeri miktarda etiket basabilirler.

#2 RFID etiketler ne tür materyaller üzerine basılabilir?
Yazıcılar; kuşe kâğıda, kaplamasız kâğıda, plastik, bez ya da sentetik etiket yüzeylerine basım yapabilirler.

#3 Metal yüzeye monte edilebilen etiketler, herhangi bir RFID yazıcı ile basılabilir mi?
Hayır, bu tür etiketler özellikli yapılarından dolayı, sadece bu etiketler için üretilmiş olan yazıcılar ile basılabilir. Bu yazıcılar, okuyucunun baskı başlığı, okuyucu modülü ve etiket kalınlığı ölçülerine göre kalibre edilir.

#4 Veriler etiketlere hangi formatta kodlanmaktadır?
Veriler, UHF Gen2 özellikleri kullanılarak RFID etiketlere belli bir formatta kodlanmalıdır. Kullanılan formata bağlı olarak saklan verinin limiti değişir. Kullanılan bazı kodlama formatları ve veri miktarları ise:

  • RFID etiketlere kodlanan veri miktarı; onaltılık(HEX) sistemde 8-64 arasında ya da ASCII sistemde 4-32 arasındadır.
  • Onaltılık(HEX) sistemi, 0’dan 9’a ve A’dan F’e kadar olan toplam 16 karakterden oluşur.
  • ASCII sistemi; 0’dan 9’a kadar olan sayılar, alfabedeki küçük ve büyük tüm harfler ve bazı özel karakterleri içeren 128 karakterlik bir sistemdir. 

 

#5 Ribon türü nasıl seçilir?
RFID yazıcılarda kullanılan ribon türlerinden başlıcaları;  wax ribon, wax-resin ribon ve resin ribondur. Sizin için doğru olan ribonun seçimi, ne tür materyalin üzerine basılacağı ve basılacak olan görselin ya da yazının kalitesi esas alınarak yapılır.

  • Was Ribon: Bu tip ribonlarda yüksek oranda wax (balmumu) kullanılır. Tavsiye edilen kağıt, kuşe, vellum, termal transfer karton, kuşe kartondur. Kullanılacak olan wax miktarı, ribonun erime derecesi ve baskı yapılabilmesi için gerekli enerji miktarını belirler. Bu sebeple wax ribonlar en az enerjiye ihtiyaç duyan ve en az maliyeti olan ribon türüdür. Bundan dolayı, baskı kalitesi diğer ribonlara göre daha düşüktür. Görüntü kalitesi yumuşaktır. Güneş ışığına ve ısıya maruz kalmayacak, uzun süreli olarak kullanılmayacak materyallere yapılacak baskılar için kullanılırlar. Bu sebeple kullanım ömürleri kısadır.
  • Wax/Resin Ribon: Bu tür ribonlarda, resin (reçine) oranı artırılmıştır. Karışımda karbon, balmumu, reçine ve bazı kimyasallar kullanılmaktadır. Maliyet ve görsel kalitesi orta seviyedir. Genel olarak parlak ve pürüzsüz kuşe kağıda ve sentetik etiketlere yapılır. Dayanıklılığından dolayı daha uzun kullanım ömrüne sahiptir.
  • Resin Ribon: Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak, genellikle endüstriyel amaçlı uygulamaları için uygundur. Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara uygun tip resin ribondür. Alkol testinde çıkmaz. Resin ribonla; polyester, polimid, polipropilen ve polieten gibi sentetik etiketlere ve bez etiketlere basılabilir. Dayanıklılığı ve yüksek kalitesinden ötürü maliyeti ve kullanım ömrü en yüksek olandır.

 

#6 RFID sistemleri hangi standartlara sahiptir?
2004’den bu yana RFID sistemleri, GS1/EPCglobal®, TTSI, ISO 18000-6 ve diğer birçok kuruluş tarafından oluşturulan etiket, frekans, okuyucu teknolojileri ve aktarım kodlarını kapsayan standart derecelerine sahiptir. GS1 çatısı altında, EPC geliştirme ve standardizasyonu birçok sektörde; perakendecilerde, üreticilerde, teknoloji tedarikçilerinde ve lojistik sağlayıcılarında yayılmış ve oturtulmuştur.GS1/EPCglobal teknik standartları, RFID etiketlerinin şifrelenmesinden, RFID okuyucuları iletişim ağları ve veri katmanlarına kadar teknik detaylar üzerinde RFID sistemlerini olgunlaştırmıştır. 2004 yılında EPCglobal tarafından yayınlanan GS1 EPC “Gen2”, hava ara yüz protokolü, perakendede RFID dağıtımlarının temeli olarak dünya çapında tanınmıştır. Özellikle de UHF(Ultra Yüksek Frekans) uygulamalarında, küresel pazarda kullanım, üreticiler arasında çalışabilirlik, geliştirilmiş okuma hızları ve gelişmiş güvenlik konusunda kendini kanıtlamıştır.

#7 RFID ve barkod bir arada kullanılabilir mi?
Günümüzün modern tedarik zinciri işletmeleri, hız ve veri toplama kolaylığını varlık takibinde arttırabilmek için RFID ve barkod kombinasyonunu kullanmaktadır. Barkod ve RFID veri yakalama yöntemleri ve ilişkili veri tabanı yazılımları birleştirilerek süreçler hızlandırılabilir. Envanter yönetiminde palet seviyesindeki işler için RFID kullanımına devam edilirken, birim seviyedeki işler için barkod kullanılabilmektedir.

#8 RFID yazıcıları neden pahalıdır?
RFID yazıcılar; RFID okuyucularını, antenlerini ve diğer hareketli parçaların senkronize bir biçimde çalışabilmesi için, yüksek bir hızda etiket kodlayan ve doğrulamasını yapan karmaşık cihazlardır. İçerisinde yüksek kalitede görsellerin, metinlerin ve barkodların basılmasını sağlayan donanıma sahiplerdir. Etiketin özelliklerine göre kalibrasyonu yapılmasına olanak sağlayan yazılım ve donanımı ile kullanıcı dostu cihazlardı. Tasarımında, prototipleşmesinde, test ve yazılım geliştirme sürecinde kompleks mühendislik barındırır. Bu özelliklerinin yanı sıra, bazı yazıcılar ağ paylaşımı gerektiren durumlar için Bluetooth ve Wi-Fi özelliklerine sahiplerdir. Bu sebeple, donanım ve kullanıcı dostu özellikleri bu cihazların fiyatını belirlemektedir.

#9 RFID çözümlerinin tahmini maliyeti nedir?
RFID çözümleri için ortalama bir maliyet yoktur. Etiket miktarı, etiketin üzerindeki bellek, etiketin ambalajı, etiketin türü, etiketin nerede ve nasıl kullanılacağı gibi durumlar dâhilinde fiyatlandırması yapılabilir. Özel koruyucu muhafazası, aktif etiketler için ekstra uzun pil ömrü, sensör gibi özellikler fiyatları arttırabilir. Termal transfer etiketler ile barkod özelliği bulunması, fiyatı etkileyen bir başka özelliktir.
İhtiyacınız olan gerekli RFID çözümleri ve fiyatlandırmalar hakkında bilgi almak için Şoteks Etiket’e başvurabilir, uzmanlarımızın yardımı ile aradığınız çözümlere kavuşabilirsiniz.

#10 RFID’ye şimdi geçmenin avantajı var mı?
Doğru ürünü, doğru zamanda, doğru yerde sahip olmak ve yeni teknolojileri doğru uygulamak her zaman önemlidir. Perakendeciler ve markalar, trendleri daha doğru tahmin edebilmek, küresel ticaret ortaklarıyla daha verimli bir şekilde iş birliği yapabilmek ve envanter yönetimlerini geliştirebilmek için yeni yollar aramaktadırlar. Bu noktada Şoteks Etiket, tekstil etiketlerindeki uzmanlığını teknolojiyle birleştirerek, müşterilerine en yeni çözümleri sunmaya devam edecektir.

Free Events Calendar Plugin