RFID Etiket
teknolojisi
ETİKET SEKTÖRÜNDE ULAŞILAN SON NOKTA OLAN RFID TEKNOLOJİSİNİ GELİŞTİRİYORUZ.
Teknoloji Ar-Ge çalışmalarımıza yeni yatırımlarımızla hızla devam etmekteyiz.
RFID TEKNOLOJİSİ
RFID ETİKET TEKNOLOJİSİ
Radyo Frekans ile Tanımlama (RFID), herhangi bir nesnenin üzerinde bulunan ve o nesneye ait bilgiyi içeren elektronik bir etiket (RFID TAG) ile radyo frekansı üzerinden kendini tanıtacak bir alıcı (RFID READER) arasında kurulan bir tanımlama teknolojisidir. RFID etiket tartışmasız olarak alışveriş yaptığımız marketlerden fabrikalardaki depolara kadar farklı iş alanlarında bilgi teknolojilerinde kısaca dinamik bir verinin ihtiyaç duyulabileceği yada kullanabileceği her alanda kolay, hızlı, hatasız veri girişinin depolanmasının ve iletiminin en temel unsurunu oluşturabilecek bir sistemdir. Teknolojinin yaygınlaşması ile ilgili en önemli konular maliyet ve gizlilik olarak öne çıkmıştır.
Neden RFID Etiket?
RFID ETİKET AVANTAJLARI
Kalite Yönetimi Geliştirme

Üretim sürecinde ve mağazalardaki yetkilendirmeyi destekleyerek fire verme olasılığını azaltma.

Üretimde Verimlilik

Üretim zincirinde aranan yada sevkiyatta olan ürünün tam olarak lokasyon bilgisine doğrudan erişim.

Anlık Stok Takibi

Hangi ürünün bedeni yada rengi hangi mağazanın hangi reyonunda bulunduğu bilgisine erişim.

Hızlı ve Hatasız Stok Bilgisi

Belirlenen zaman için her üründen hangi mağazada kaç adet olduğu bilgisine kolay erişim.

Lokasyon Bilgisi

Hangi ürün hangi reyonda yada hangi ürün hangi kabinde daha çok ilgi görüyor verileri.

Hırsızlığı Önleme

Mağazalarda yada tedarik zinciri içinde doğabilecek hırsızlık ve ürün kaybolması riskini azaltma.

SÜREGELEN PERFORMANS
Doğru RFID kakma ve etiketini seçmenin yanı sıra, kakma yerleşimi başarı için son derece önemlidir. Şoteks, başarısız deşifre olaylarını azaltabilmek adına ISO 9001 kalite süreçlerinden faydalanır. Sektöründe lider konumda olan firmamız performans sağlamak için rfid etiketleri önceden test eder. Ayrıca sizlere, tutarlılık ve kalite düzeyini korumak ve arttırmak adına en son nesil çipleri ve aynı etiket malzemelerini kullanmaktadır.
RFID KONUSUNDA UZMANLIK
RFID performansını en iyi düzeye çıkarmak için, varlıkların güvenilir şekilde saptanmasını sağlamak adına malzemeler, uygulamalar, okuyucular ve yazıcılar konusunda derinlemesine bilgi sahibi olmak gerekir. Şoteks, RFID uygulamalarınızın başarılı olmasında sizi desteklemek için iyi bir temele sahiptir.
DENEMEYE HAZIR
Stokta bulunan ve kısa zaman içinde sevkiyata hazır olan ürünlerimiz sayesinde, diğer pek çok RFID etiketi dönüştürücü için tipik olan uzun okuma süreleri veya büyük minimum sipariş oranlarına gerek kalmadan verimli taraflarından daha çabuk yararlanmaya başlamak adına bir RFID çözümünü çabucak deneyebilir ve uygulayabilirsiniz.
RFID KULLANIMININ POZİTİF ETKİLERİ
Neden tercih etmeliyim!
GÜVENLİK

Ürün yada Koli üstünde bilgileri gösteren herhangi bir etiket veya yazı olmasa dahi bilgilerin okunabilmesi, uygulamalardaki şaşırtma, yanlış bilgilendirme gibi olayların engellenebilmesi.

KARLILIK

Barkod okuma yada diğer operasyonlar için oluşacak zaman ve personel giderleri kayıplarını azaltır.

SENKRANİZASYON

Düşük maliyetlerle tüm cihazlarla kolay uyum ve anlamlı veri takibi

TEKSTİL SEKTÖRÜNDE RFID
RFID etiket bilgi yazılması ve bu bilgilerin gerektiğinde okunması radyo dalgaları ile yapılır. En yaygın olarak kullanılan pasif etiketler RFID okuyucu tarafından yayılan enerji ile aktive olurlar ve üzerlerindeki bilgiyi okuyucuya gönderirler. RFID okuyucular etiketlerden topladıkları bilgileri direk olarak ya da network üzerinden, bu bilgiyi işleyecek olan bilgisayar/yazılım sistemine iletirler. Gelen bu bilgi, aynı barkod sistemlerinde olduğu gibi kullanıcının istediği işlemlere uygun olarak işlenerek kullanılır, ya da depolanır. Günümüzde RFID uygulamaları diğer uygulamalar ile karşılaştırıldığında maliyeti yüksek görünmesine rağmen, daha işlevsel ve maliyet analizlerine göre teknolojik takip için muadillerine oranla çok daha kazançlıdır.

Dünyanın sayılı konfeksiyon ve tekstil mamul üreten ülkelerinden biri olan Türkiye`de, ham madde tedarikinden üretime, depolama ve sevkiyat sonucunda toptancılara ve perakendecilere uzanan süreçleri, RFID sistemleriyle izlemek, sektörde yaşanan farklı problemlerin önüne geçilmesini kolaylaştıracaktır.
Sistem yukarıda bahsedilen süreçlerin istenilen noktasında devreye sokulabilir.

Örneğin; üretim aşamasından başlanabilir, ürünlere yapıştırılacak etiketlerle, ürünü kimin diktiğinden, hangi üretim aşamalarından geçtiğine, paketleme işleminden, depolamaya ve sevkıyata kadar geçen süreç rahatlıkla takip edilebilir.

RFID sistemi klasik barcodlama sistemine kıyasla çok daha az insan gücüne ihtiyaç duyduğu gibi, barcodlu sistemlerde yaşanan, ürünlerin tek tek sayılması, sayılması için ürünün okuyucu tarafından görülmesi gerekliliği, okunacak etiketin temiz, yırtılmamış veya kirlenmemiş olması gibi sorunlar RFID sistemlerinde yaşanmamaktadır.

Üzerlerinde RFID etiketi taşıyan örneğin binlerce ayakkabı kutusunun olduğu bir deponun sayımı, ürünler raftan hiç indirilmeden, bir RFID el terminali ile dakikalara sığdırılabilmektedir.

Envanter takibinin yanı sıra aynı etiketler, ürünlerin izinsiz mağaza dışına çıkarılmalarına karşı da çözüm getirmektedir.

Günümüzde çoğu dükkân sahibi çalınma riskine karşı, ayakkabıların teklerini teşhir etmekte, bu da daha sonra doğru çiftlerin bulunamamasına veya farklı numaraların karışmasına sebep olmaktadır.

Müşteriler çok sayıda ürünün teşhir edildiği dükkânlarda, ellerine aldıkları ürünü çoğu zaman yanlış adrese bırakmakta, buda satıcıya ürün arama esnasında sıkıntı yaratmaktadır. RFID sisteminde, raflar sistemde adresleneceği için, günlük sayım esnasında yanlış rafta bulunan ürün kendini belli edecek ve satıcı tarafından doğru adrese yerleştirilecektir. Satıcı belirli bir ürün, renk veya ölçü aradığında, aradığı ürünün kodunu el terminaline girecek ve depodaki kutuları okuttuğunda doğru ürüne kısa sürede ulaşabilecektir.

Müşteri satın aldığı bir ürünü geri getirdiğinde, ürünün satış tarihi, fiyatı, kimin tarafından satıldığı türünden veriler etikette saklanabildiği için, ürün sisteme okutulduğunda her türlü detaya ulaşılabilecektir.

RFID etiketi taşıyan ürünler, sevk edildikleri kartonlardan çıkartılmadan da okunabildiğinden, mal teslimatları hızlanacak ve gelen ürünlerin stoka kayıtları dakikalara inecektir.

Yukarıda çeşitli uygulama örneklerini verdiğimiz RFID sistemi tekstil sektörünün her türlü koluna rahatlıkla entegre edilebilmektedir.

rfid Teknolojimiz
ÜRÜNLERİMİZ
RFID ÜRÜN 1
Rfid ürün açıklaması buraya yazılacak. ilgili ürün sayfasına buradan yönlendirilecek. ürün istenirse kendi sayfasından satışa sunulabilecektir.
@@
99
RFID ÜRÜN 2
Rfid ürün açıklaması buraya yazılacak. ilgili ürün sayfasına buradan yönlendirilecek. ürün istenirse kendi sayfasından satışa sunulabilecektir.
RFID ÜRÜN 3
Rfid ürün açıklaması buraya yazılacak. ilgili ürün sayfasına buradan yönlendirilecek. ürün istenirse kendi sayfasından satışa sunulabilecektir.
88
99
RFID ÜRÜN 4
Rfid ürün açıklaması buraya yazılacak. ilgili ürün sayfasına buradan yönlendirilecek. ürün istenirse kendi sayfasından satışa sunulabilecektir.
RFID ÜRÜN 5
Rfid ürün açıklaması buraya yazılacak. ilgili ürün sayfasına buradan yönlendirilecek. ürün istenirse kendi sayfasından satışa sunulabilecektir.
88
99
RFID ÜRÜN 6
Rfid ürün açıklaması buraya yazılacak. ilgili ürün sayfasına buradan yönlendirilecek. ürün istenirse kendi sayfasından satışa sunulabilecektir.